Martin Fourcade campion mondial la Nove Mesto

fourcadeBiatlonistul francez Martin Fourcade (foto) este noul campion mondial al probei de individual 20 de kilometri, desfăşurată la Campionatele Mondiale de la Nove Mesto, din Cehia.

Fourcade a obţinut astfel prima medalie de aur la actuala ediţie mondială pentru ţara sa, care a mai cucerit până acum trei medalii de argint. Martin Fourcade a terminat cursa cu timpul de 49:43 minute, ratând o singură ţintă în cele douăzeci de trageri.

Pe locul secund, câştigător al medaliei de argint, americanul Tim Burke, care astfel maculează rubrica de medalii a ţării sale. Pe locul al treilea s-a situat suedezul Fredrik Lindstrom, care aduce şi el, prin performanţa sa, prima medalie pentru vikingi.

Evoluţia biatloniştilor noştri nu a depăşit nota aşteptată. Ştefan Gavrilă s-a clasat pe locul 43, Roland Gerbacea locul 74, Cornel Puchianu locul 76, iar Remus Faur locul 91.

În total, 130 de biatlonişti au încheiat cursa, în timp ce alţi şase au fost nevoiţi, din diverse motive, să abandoneze cursa.

Mâine, cu începere de la orele 18.15, este programată ştafeta feminină de 4X6 kilometri.