Naţionala de hochei pleacă în Polonia

romaniahokeyEchipa naţională de hochei pe gheaţă a României va pleca în această seară spre Polonia, unde, începând de joi, va avea loc un interesant turneu amical, cu adversari foarte puternici. Turneul face parte din seria Euro Ice Hockey Challenge 2013 şi va avea la start, în afara României, selecţionatele Poloniei, Coreei de Sud şi Ungaria.

Competiţia va avea loc la Tychy, iar selecţionerul canadian Tom Skinner a convocat pentru această acţiune 20 de jucători, după cum urmează:

Portari: Catrinoi Adrian (CSA Steaua București), Ruczuj Gellért (HSC Csíkszereda).

Fundași: Lusneac Nicusor (CSA Steaua), Nagy Csaba, Pisarenko Evgenii (ASC Corona Brașov), Péter Levente, Nagy István, Flinta Botond (toți HSC Csikszereda).

Atacanți: Molnár Zsolt, Molnár Zsombor, Bíró Tamás, Trancă Daniel, Becze Tihamér (toți HSC Csikszereda), Virág Csanád, Antal Zsombor, Zsók Levente, Imecs Attila, Bálint Zsolt, Petres Tivadar (toți ACS Corona), Gliga Roberto (Tingsryd).

Antrenori secunzi: Victor Corduban și Antal Előd. Din delegație mai fac parte Nagy László (maseur) și Szentes Ervin (responsabil cu echipamentele jucătorilor). Conducătorul delegației va fi Marius Gliga, directorul tehnic al Federației Române de Hochei pe Gheață.

Programul turneului

Joi, 7. februarie: Ungaria – România (17, ora României), Coreea de Sud – Polonia (20:30).

Vineri, 8 februarie: Coreea de Sud – Ungaria (17), Polonia – România (20:30).

Sâmbătă, 9 februarie: România – Coreea de Sud (15:30), Polonia – Ungaria (19).

Autocarul echipei noastre pleacă în această seară de la Miercurea Ciuc, întoarcerea fiind preconizată pentru dimineaţa zilei de duminică.

Echipa noastră de seniori va participa în această primăvară la Campionatul Mondial, grupa valorică I B. După cum se observă, Tom Skinner are la dispoziţie doar trei perechi de fundaşi, ceea ce înseamnă că uzura defensivei noastre va fi mai mare, deoarece nu se pot alinia patru linii complete în acest compartiment.

Foto: László Róbert

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *