Încă un aur norvegian la biatlon

7Norvegia continuă să domine cu autoritate întrecerile de la Campionatele Mondiale de biatlon, care se desfăşoară în Cehia, la Nove Mesto. Ştafeta masculină a Norvegiei a cucerit aurul la proba de 4X7,5 kilometri. Nordicii i-au avut în componenţă pe Ole Einar Bjoerndalen, Henrik L”Abee-Lund, Tarjel Boe şi Emil Hegle Svendsen. Vikingii au avut un avans de mai mult de un minut şi 12 secunde faţă de a doua clasată, ştafeta Franţei, condusă de Simon Fourcade, fratele mai cunoscutului Martin.

Pe locul al treilea s-a situat echipa Germaniei, care a cucerit medaliile de bronz.

România a ocupat poziţia a 19-a. Ştafeta noastră i-a avut în compunere pe următorii biatlonişti: Remus Faur, Ştefan Gavrilă, Roland Gerbacea şi Cornel Puchianu.

Din cele nouă probe desfăşurate până acum la Nove Mesto, Norvegia a acumulat şapte medalii de aur.

Reuniunea mondială a biatloniştilor se încheie mâine, când sunt programate cursele cu start în bloc. Fetele vor avea de parcurs 12,5 kilometri, ele plecând spre medalii la orele 13.00. Băieţii concurează pe distanţa de 15 kilometri, cu start la orele 16.00.