Romania – Coreea de Sud 3-4 la hochei

ActionEchipa nationala de hochei pe gheata a Romaniei a pierdut cu scorul de 4-3 ultimul meci al turneului amical de la Tychy, din Polonia, desfasurat sub egida Euro Ice Hockey Challenge.

Sportivii nostri au reusit sa mentina rezultatul egal la finele celor 60 de minute regulamentare de joc. Asiaticii au condus cu 3-0 dupa prima perioada a jocului, insa in repriza de mijloc tricolorii au inregistrat o revenire extraordinara, egaland la trei.

Autorii golurilor noastre au fost Petres, Antal si Szabolcs Molnar. Cum in ultima repriza nu s-a mai marcat, s-a trecut la prelungiri. Castigatoarea meciului nu a putut fi decisa nici prin acest procedeu, astfel ca ultima solutie au reprezentat-o suturile de departajare.

Sud-coreeni au avut nervii mai tari, astfel ca victoria, finalmente, le-a apartinut cu scorul general de 4-3.

Romania a incheiat acest turneu pe ultimul loc, cu un singur punct in cont si golaveraj negativ, cu trei reusite si 20 de goluri primite. In finala turneului, la ora aparitiei acestor randuri, Ungaria si Polonia se afla la egalitate, 1-1.

Echipa noastra va pleca imediat, in aceasta seara, cu autocarul, catre tara.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *