Bjoern Kircheisein a castigat combinata nordica din Kazakhstan

bjoernDisputata intr-o locatie mai putin obisnuita pentru sporturile de iarna, la Almaty, in Kazakhstan, etapa de ieri a Cupei Mondiale de combinata nordica a fost adjudecata de schiorul german Bjoern Kircheisen.

Acesta a fost urmat in clasament de japonezul Akito Watabe si de veteranul de 36 de ani, christoph Bieler, din Austria.

Pentru Bjoern Kircheisen (foto) a fost prima victorie in ultimele 12 luni, sportivu;l german avand pana acum evolutii oscilante. La startul etapei de combinata nordica din stepa Asiei Centrale s-au aliniat 40 de sportivi.

Singurul schior din Kazakhstan, Serghei Sharabaev, a avut ceva probleme si nu a mai luat startul in concurs.

Astazi, tot la Almaty, are loc o noua etapa de Cupa Mondiala la combinata nordica.